Az elnevezés szó szerint tepertős gombócnak fordítható. Viszonylag egyszerűen elkészíthető finomságról van szó, mely ráadásul igen tápláló is. Sarkalatos pontjai, a jó minőségű tepertő és a megfelelő burgonya.
25 dkg ropogós tepertő,
fél fej apróra vágott vöröshagyma,
csipet apróra vágott petrezselyem,
só, bors, ízlés szerint,
fél fej apróra vágott vöröshagyma,
csipet apróra vágott petrezselyem,
só, bors, ízlés szerint,
kevés zsiradék.
A burgonyagombóchoz:
50 dkg lisztes burgonya,
15 dkg liszt,
1 tojás,
só, kevés zsír (vajjal is lehet).
15 dkg liszt,
1 tojás,
só, kevés zsír (vajjal is lehet).
A káposztához:
50 dkg savanyú káposzta,
2 dl húsalaplé,
1 teáskanál só,
2 evőkanál cukor,
2 babérlevél,
4-5 borókabogyó,
1 teáskanál őrölt kömény,
2 dl húsalaplé,
1 teáskanál só,
2 evőkanál cukor,
2 babérlevél,
4-5 borókabogyó,
1 teáskanál őrölt kömény,
kevés zsiradék.
Elkészítés:
Először a káposztát kezdjük el készíteni, ennek kell a legtöbb idő. Hagyományos módon párolt káposztát készítünk, a zsiradékon kissé lepirított, karamellizált cukorhoz hozzátesszük a káposztát. A lére most nem lesz szükség, sőt, ha túlságosan savanyú lenne, mossátok át egy kis vízben. Miközben készül, lehet hozzáadni a fűszereket, és amíg puhul – ha szükséges – az elpárolódott levet időnként húsalaplével pótoljátok.
Ezután lehet hozzákezdeni a burgonyagombóc összeállításához, mely szintén pofonegyszerű. A burgonyát héjában tegyétek fel főni, majd, ha készen van, törjétek össze, adjátok hozzá a lisztet, a tojást, és egy kis zsírt. Ez nem kell, hogy több legyen egy teáskanálnál, de aki gondolja, vajat is használhat. Jól dolgozzátok össze, majd hagyjátok egy kicsit pihenni.
Fél fej vöröshagymát vágjatok a lehető legapróbbra, kissé pirítsátok elő, majd adjátok hozzá a tepertőt. A pirítást elegendő néhány percig végezni, eközben tehettek hozzá ízlés szerint sót és borsot, a legvégén pedig egy csipet petrezselymet.
Ha elkészült a töltelék, máris dolgozhatjátok bele a gombóc tésztájába. Akkor lesz jó, ha max. 5cm átmérőjű kis gombócokat formáztok. Ezután bő vízben főzzétek meg, ha pedig elkészült a párolt káposztával és pörköltszafttal körítve fogyasszátok.
Ez a recept nagyon jól hangzik, és az étel remekül néz ki, de lenne egy kérdésem: mitől piros a töltelék a fotón? Nálad a receptben nincs pirospaprika a töltelékben, csak a tepertőtől viszont nem lesz ilyen színe az biztos.
VálaszTörlésMegnéztem egy pár receptet német oldalakon, van amelyikben ír a töltelékhez paprikát is, ezek szerint ez szabadon választott?
Illetve írod a végén, hogy tálalásnál körítsük pörköltszafttal. Ez honnan keletkezik? Mert a receptben / hozzávalóknál szintén nem említed, tehát akkor ezt is készíteni kell külön ugye?
@Moha
VálaszTörlésA paprika valóban szabadon választható. Ettem már így is, úgy is. Ezen az oberösterreich-i fotón is látszik. Szerintem nem szükséges hozzá!
A pörköltszaft szintén csak egy lehetőség. Ha valaki hosszú szafttal készít a párolt káposztát, akkor valóban nem muszáj. Ezeket inkább ahány ház, annyi szokás elven írtam le.
Köszönöm a választ! Igen, gondoltam, hogy paprika nélkül is finom lehet, ha eleve jó minőségű a tepertő. A pörköltszaftot akkor kihagyom belőle, nekem jó lesz a hosszabb lére vett káposzta is.
VálaszTörlés@ Moha:
VálaszTörlésÉn köszönöm az érdeklődésed. Kérlek, majd mindenképpen írd meg az eredményt! Nagyon várjuk!!!